A Fehérvár és Környéke Horgászegyesület
ALAPSZABÁLYA
Az alapszabály teljes egészében letölthető PDF dokumentumként innen.
A dokumentum megnyitásához az ingyenes Adobe Reader program letölthető az Adobe oldaláról.
1.§.
-
Az egyesület neve: Fehérvár és Környéke Horgászegyesület
Rövidített név: FKHE
Székhelye: 8000 Székesfehérvár, Budai út 92.
Levelezési cím: 8000 Székesfehérvár, Budai út 92.
Pecsétje: Köriratban ez egyesület neve, alapítási évszáma, középen logo
2.§.
Az egyesület célja:
- Tagjai horgászérdekeinek képviselete, valamint kedvező horgászlehetőségek biztosítása.
- Tagjai nevelése a halászati jogszabályok betartására, a horgászetika szabályainak tiszteletben tartására, a természet szeretetére és védelmére.
- A horgászsport fejlesztése és népszerűsítése
3.§.
Az egyesület a 2.§-ban meghatározott célkitűzések érdekében:
- Biztosítja tagjainak a rendszeres egyesületi élethez szükséges feltételeket, a horgászattal összefüggő szakismereteik gyarapítását, ismerteti a horgászattal kapcsolatos jogszabályokat és egyéb rendelkezéseket.
- Elősegíti a horgászatra vonatkozó jogszabályok egyéb előírások, a horgászrendekben foglaltak betartását.
- Segíti a hatóságokat az orvhalászat, orvhorgászat megelőzésében és leküzdésében, valamint a vizek tisztaságára, a természet védelmére irányuló munkájában.
- Halfogó-, és a tagok kívánsága esetén egyéb sportversenyeket rendez.
- Az egyesület feladatainak eredményes ellátásához igényli tagjai segítségét, az egyesület életében elfogad erkölcsi és anyagi segítséget támogatóitól. Támogató lehet magán és jogi személy egyaránt.
4.§.
Az egyesület tagjai:
- Az egyesületnek:
- tagja az a 18 életévét betöltött személy, és az éves tagsági díjat megfizette.
- pártoló tagja, aki az „a” pontban írt éves tagsági díjat nem fizeti, de valamilyen anyagi hozzájárulással segíti az egyesület működését.
- kedvezményezett tagja az a személy aki a 70. életévét betöltötte, vagy 18 éven aluli (fiatalkorú tag) és a számára előírt tagsági díjat megfizette
- Az egyesületnek csak az lehet tagja, aki nem áll horgászjegy váltásának tilalma, illetőleg az egyesületi tagságból kizáró horgász fegyelmi büntetés hatálya alatt, és igazolja, hogy a törvény által előírt ismeretekkel rendelkezik.
- Az egyesületnek jogi személy is tagja lehet.
- A jogi személy tagsági viszonyát, illetve az egyesület tevékenységében való részvételére vonatkozó szabályokat az egyesület elnöke és a jogi személy vezetője által megkötött együttműködési megállapodás rögzíti.
- Egyesületi tag nem magyar állampolgár is lehet.
- Az egyesületben tag felvételénél a közgyűlés meghatározott összegű egyszeri halasítási hozzájárulás megfizetését írhatja elő.
5.§.
- Az új belépőnek belépési szándékát személyesen az egyesület címén kell jelezni.
- A felvételről az egyesület vezetésének két jelen lévő tagja dönt. A felvételt elutasító döntést indokolni nem kell.
- Az elutasító döntés ellen a fellebbezéssel lehet élni a közgyűlés felé.
6.§.
- Az egyesület tagját megillető jogok:
- az egyesülettől állami horgászjegy igénylése,
- a horgászjegy birtokában területi engedély váltása és az abban feltüntetett vízterületen a jogszabályok és az egyesületi horgászrend betartásával történő horgászat,
- részvétel minden, az egyesület által szervezett rendezvényen, szakmai előadáson, horgászversenyen,
- részvétel az egyesület közgyűlésén.
- A tagokat a közgyűlésen, személyes tanácskozási, indítványtételi és szavazati jog illeti meg és a jogszabályban megállapított feltételnek fennállása esetén az egyesület bármely tisztségére megválaszthatóak.
- A kedvezményezett tag (fiatalkorú, valamint anyagi kötelezettségek szempontjából kedvezményezett helyzetben lévő 70 év feletti felnőtt tag) szavazati joggal rendelkeznek, tisztségekre nem választhatóak.
- A pártoló tagok szavazati joggal nem rendelkeznek, tisztségekre nem választhatók.
- A tagok kötelesek:
- az alapszabályt, a közgyűlés és az egyesület választott szerveinek határozatait megtartani, és megtartását elősegíteni,
- a megállapított tagdíjat és egyéb díjakat az egyesület pénztárába minden év március 31-ig befizetni, valamint az egyesület vagyonát védeni,
- munkájukkal segíteni az egyesületet feladatai teljesítésében,
- a halgazdálkodással, víz- és környezetvédelemmel kapcsolatban szervezett közösségi munkában részt venni, ennek indokolatlan elmulasztása esetén a közgyűlés által megállapított díjat az egyesület pénztárába befizetni,
- a horgászatra vonatkozó jogszabályokat, országos és helyi horgászrendet megtartani, mások általi megtartását elősegíteni,
- az ellenőrzésre jogosultakat és a halőröket munkájukban minden módon segíteni,
- a vizek és partjaiknak tisztasága felett őrködni, az esetleges vízszennyezéssel kapcsolatos észrevételeiket a vezetőségnek haladéktalanul jelenteni,
- az előírt szabályok megsértőit a szabálytalanság azonnali megszüntetésére felszólítani, eredménytelenség esetén a szabálysértőt a vezetőségnek jelenteni.
7.§.
- A tagság megszűnik:
- elhalálozás
- kilépés
- törlés
- kizárás következtében.
- Azt a tagot, aki a tagságból eredő kötelezettségeit a meghatározott határidőig önhibájából nem teljesíti, a vezetőség a tagok sorából törli.
- Kizárás folytán veszti el a tagságát, akit az illetékes fegyelmi szerv jogerős határozattal az egyesület sorából kizár. Ez esetben a tóvásárlási hozzájárulás nem követelhető vissza.
- A tagság megszűnése esetén a már befizetett díjak vissza nem követelhetők
- Elhalálozás esetén a már befizetett területi jegy időarányos részét vissza kell téríteni.
8.§.
- Az egyesület szervei:
- közgyűlés
- vezetőség
- felügyelő bizottság
- fegyelmi bizottság
- A vezetőség, felügyelő bizottság és fegyelmi bizottság tagjai nem lehetnek egymás közeli hozzátartozói.
- Az 1.,b,c,d., pontjában felsorolt szervek tagjaivá csak magyar állampolgárt lehet megválasztani.
9.§.
Közgyűlés:
- A közgyűlés az egyesület legfőbb szerve, az egyesület gyűlésre meghívott és megjelent tagjainak összessége.
- Kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- az egyesület alapszabályának elfogadása, módosítása.
- az egyesület feloszlásának, más egyesülettel történő egyesülésének kimondása. A feloszláshoz a rendes tagok kétharmados szótöbbsége szükséges.
- az alapszabályban a megválasztandó testületek létszámának meghatározása
- az egyesület elnökének, titkárának és gazdasági felelősének valamint a vezetőség többi tagjának, a felügyelő és fegyelmi bizottság elnökének és tagjainak, és a tisztújító közgyűlés előtti jelölőbizottság megválasztása
- az egyesület költségvetésének megállapítása, az elnök, a testületek beszámolóinak, az egyesület zárszámadásának és a vagyonmérlegének elfogadása.
- a választott tisztségviselők fegyelmi ügyében másodfokon eljárni, a vezetőség által előterjesztett javaslat alapján tagok kizárása esetén fellebbezés ügyében dönteni, eljárni és döntést hozni minden olyan ügyben, amelyet nem delegált az elnök, más tisztségviselők vagy valamely testület hatáskörébe.
- Az egyesület feloszlása, vagy megszűnése esetén dönt az egyesületi vagyon tagok közötti elosztásáról.
- A közgyűlést rendes ülésére évente kell összehívni. A közgyűlés összehívása meghívó útján történik az egyesület irodájában található információs falon kifüggesztve, illetve az éves tagság megújításakor személyesen.
- A közgyűlés határozatképessége a megjelent tagok létszámától függ. Amennyiben a megjelent tagok létszáma nem éri el az egyesületi összlétszám felét, úgy a közgyűlés határozatképtelen. Ez esetben megismételt közgyűlésre kerül sor, fél órával a határozatképtelenség kimondása után. Helye az eredeti közgyűlés helye. A megismételt közgyűlés a megjelent tagok létszámától függetlenül határozatképes.
- Az 5. pont szabályai minden esetben szerepelnek a meghívóban is.
- A másodszorra összehívott közgyűlés az eredeti napirendbe felvett napirendi pontokban a megjelentek számára való tekintet nélkül határozatképes.
- A szavazás minden kérdésben nyílt. A határozathozatal egyszerű szótöbbséggel történik. szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Megválasztottnak az tekinthető, aki sorrendben a legtöbb szavazatot, legalább azonban a szavazatok több mint felét megkapta
- Az egyesület tisztségviselőit a közgyűlés választja meg öt évi időtartamra. A feladataikat megfelelően el nem látó tisztségviselőket az őket megválasztó szerv a tagok egyharmadának kezdeményezésére visszahívhatja.
10.§.
- A közgyűlést rendkívüli ülésre kell összehívni, ha azt
- a bíróság elrendeli,
- a felügyelő szerv írásban indítványozza,
- az egyesület tagjainak egyharmada az ülés céljának megjelölésével kéri
- a vezetőség szükségesnek tartja,
- a felügyelő bizottság indítványozza.
- A közgyűlést az egyesület elnöke hívja össze. A napirendet tartalmazó meghívót az ülés kitűzött időpontja előtt legalább 8 nappal meg kell küldeni a felügyelő szervnek. Az egyesület valamennyi tagját tájékoztatni kell a helyszínről és az időpontról, az egyesület székhelyén található
- A közgyűlésen az egyesület elnöke elnököl.
- A közgyűlésről az elhangzottak lényegét tartalmazó jegyzőkönyvet kell készíteni.
- A jegyzőkönyv vezetéséről a titkár gondoskodik, hitelesítésére a közgyűlés megkezdésekor két tagot kell megválasztani
- A közgyűlés jegyzőkönyvét alapszabály változás esetén közgyűlést követő 30 napon belül a illetékes szervnek meg kell küldeni.
11.§.
- A vezetőség az egyesület általános hatáskörű végrehajtó szerve, amely gondoskodik a közgyűlés határozatainak végrehajtásáról, valamint biztosítja a közgyűlések közötti időszakban az egyesületi munka folyamatosságát.
- A vezetőségnek öt tagja van, melyek az elnök, a titkár, a gazdasági felelős, a versenyfelelős és a fegyelmi bizottság elnöke.
12.§.
A vezetőség:
- kitűzi a közgyűlés időpontját, összeállítja és előkészíti tárgysorozatát,
- gazdálkodik a közgyűlés által megállapított költségvetési keretben, a közgyűlés által megállapított körben a költségvetés egyes rovatai között átcsoportosíthat,
- határoz a tagok törlése tárgyában,
- a költségvetés keretében határoz egyes tagok tagdíjának mérséklése, elengedése és más díjkedvezmények nyújtásáról,
- tagjai sorából megválasztja képviselőit a megyei küldöttközgyűlésbe,
- meghatározza, hogy vezetőség egyes tagjai milyen szakfeladatot látnak el,
- első fokon eljár a fegyelmi bizottság tagjai fegyelmi ügyében, másodfokon eljár a közgyűlés elé terjesztett fellebbezések lebonyolításában és a közgyűlés elé terjeszti döntésre, a fellebbezési ügyekben végzett tényfeltáró vizsgálat eredményét, felvételt elutasító döntés elleni fellebbezés ügyében, valamint a tisztséget be nem töltő tagok fegyelmi ügyében
- a költségvetés keretén belül végzi a halgazdálkodást az egyesület kezelésébe átadott és saját vízterületén, gondoskodik a víz tervszerű halasításáról,
- meghatározza az egyesület horgászrendjét, és jóváhagyásra a közgyűlés elé terjeszti
- megállapítja a tagok évi tagdíját és a területi jegyek árait, és a közgyűlés elé terjeszti elfogadásra
- meghatározza az egyesület érdekében évente végzendő közösségi munka módját, mértékét, illetőleg és rendjét,
- egyéni elbírálás alapján korra, egészségi állapotra és egyéb méltányossági okokra tekintettel dönt a közösségi munka alóli felmentés ügyében,
- meghatározza saját éves munkatervét,
- folyamatosan ellenőrzi a fegyelmi szabályzatot és a szükséges módosításokat elvégzi,
- Szükség szerint, de évente legalább négy alkalommal rendes ülést tart.
- Rendkívüli ülést kell tartani, ha:
- a vezetőség egyharmada az ülés céljának és okának megjelölésével kéri,
- az egyesület elnöke, vagy
- a felügyelő bizottság szükségesnek tartja.
- A vezetőségi ülést az egyesület elnöke, akadályoztatása esetén az alelnök hívja össze és vezeti.
- A vezetőségi ülésre a választott tagokon kívül a felügyelő bizottság is meg kell hívni tanácskozási joggal.
- A vezetőségi ülésről jegyzőkönyvet, vagy emlékeztetőt kell készíteni.
13.§.
Az egyesület elnöke:
- képviseli az egyesületet, illetve írásban vezetőség egyes tagjait megbízza az egyesület esetenkénti képviseleteivel,
- összehívja a közgyűlést és a vezetőség üléseit
- ellenőrzi a testületi szervek határozatainak végrehajtását, őrködik az egyesület szerveinek törvényes és alapszabályszerű tevékenysége felett,
- a költségvetés keretein belül utalványozási jogkört gyakorol,
- költségvetés keretein belül megállapítja a tisztségviselők és társadalmi aktívák jutalmát
- megbízza a társadalmi halőröket.
- Méltányosság alapján dönthet 7.§ 6. pont b. bekezdés, halasztás iránti kérelem ügyében
- Az elnök akadályoztatása esetén az 1. pontban foglalt jogköröket a titkár gyakorolja.
- Gyakorolja munkáltatói jogokat, amennyiben az egyesület alkalmazotti jogviszonyt létesít
14.§.
Az egyesület titkára
- előkészíti a közgyűlést, és a vezetőség elé kerülő előterjesztéseket,
- gondoskodik a testületi ülések előkészítéséről, jegyzőkönyveinek vezetéséről és elkészítéséről,
- irányítja, illetve ellátja az egyesület és szervei írásbeli teendőit,
- szervezi az egyesület rendezvényeit,
- segíti az egyesület elnökét feladatainak ellátásában.
- felelős a leltározási szabályzatban leírtak szerint
15.§.
Az egyesület gazdasági felelőse
- intézi az egyesület gazdasági ügyeit, rendszeresen beszámol az elnöknek és a vezetőségnek az egyesület vagyoni helyzetéről és a költségvetés időarányos végrehajtásáról,
- okmányolt számadásokat vezet a pénz- és vagyonkezelésről,
- elkészíti az éves költségvetést, zárszámadást, vagyonmérleget, és azokat a vezetőség, majd a közgyűlés elé terjeszti.
16.§.
Az egyesület versenyfelelőse
- megállapítja a halfogó és az egyéb versenyeknek, valamint más rendezvényeknek az időpontját, a verseny feltételeit, díjait és kijelöli rendezőit, bíráit;
- kijelöli az egyesület versenycsapatát és vezetőjét a HOFESZ intéző bizottsága által rendezett halfogó versenyeire, illetőleg más rendezvényeire
17.§.
Felügyelő bizottság
- A felügyelő bizottság elnökét és tagjait a közgyűlés választja.
- A bizottság tagjai az egyesületen belül más tisztséget nem viselhetnek.
- A felügyelő bizottságnak az elnökön kívül két tagja van.
- A bizottság köteles ellenőrizni az alapszabály megtartását, az egyesület költségvetésének, a közgyűlés határozatainak végrehajtását, továbbá a közgyűlés kivételével - az egyesület szerveinek törvényes és alapszabályszerű működését, negyedévenként a pénz és anyagkezelést, a bizonylati fegyelmet és gazdálkodást. Az ellenőrzésről jegyzőkönyvet, vagy feljegyzést köteles készíteni.
- Ha a bizottság ellenőrzése során hiányosságot, jogszabályt, alapszabályt sértő magatartást észlel, arról az egyesület elnökét köteles írásban tájékoztatni. A tájékoztatás eredménytelensége esetén, 30 napon belül rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezheti.
- A bizottság elnöke a végzett munkáról köteles a közgyűlésnek beszámolni.
- A bizottság munkaterv alapján dolgozik.
- A bizottság elnöke tanácskozási joggal jogosult a vezetőség ülésein részt venni.
18.§.
Fegyelmi bizottság
- A fegyelmi bizottság elnökét és tagjait a közgyűlés választja.
- A bizottság tagjai nem lehetnek a felügyelő bizottság tagjai.
- A fegyelmi bizottságnak az elnökön kívül két tagja van.
- A bizottság első fokon eljár az egyesület választott tisztségét be nem töltő tagjainak, a vezetőség és a felügyelő bizottság tagjainak fegyelmi ügyében.
- A bizottság eljárására az egyesület fegyelmi szabályzatban foglalt rendelkezések az irányadóak.
- A bizottság időszakonként tájékoztatja a vezetőséget az egyesület fegyelmi helyzetéről. A közgyűlésen pedig beszámol a munkájáról.
- A bizottság elnöke tagja az egyesület vezetőségének.
19.§.
Az egyesület jogi személyisége és vagyona
- Az egyesület önálló jogi személy.
- Az egyesület vagyonát ingatlanok, ingóságok, készpénz és egyéb követelések alkotják.
- Az egyesület bevételei: tagdíjak, belépési és egyéb díjak, az egyesület kezelésében lévő vízterületre kiadott területi és napi jegyek árai, az egyesület alapszabályszerű tevékenységéből származó bevételek, más szervek, valamint jogi személyek és magánemberek támogatása.
- Az egyesület tartozásaiért csak az egyesület vagyonával felel.
- Az egyesület vagyonának kezeléséért, valamint vagyoni eszközeinek a jóváhagyott költségvetésben meghatározott célokra való felhasználásáért a gazdasági felelős felel.
- Az egyesület megszűnése esetén az egyesület vagyonáról a vonatkozó jogszabályok betartásával a közgyűlés dönt.
- Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
- Az egyesület vállalkozási tevékenységet nem folytat.
- A támogatásokból befolyt összeget nem osztja fel, azt az egyesület működőképességének biztosítására, az egyesületi élet jobbítására, és vagyoni helyzetének gyarapítására használja fel
20.§.
Az egyesület felügyelete
- Az egyesület felügyeletét az illetékes ügyészség látja el.
- Az egyesület jogszabályhoz kötött, vagy abban szabályozott tevékenysége felett a felügyeletet a tevékenységi körnek megfelelő állami szerv gyakorolja a hatósági ellenőrzés általános szabályai szerint.
21.§.
Záró rendelkezések
- Az alapszabály a bírósági nyilvántartásba vétellel lép hatályba
- Ezt az alapszabályt a közgyűlés 2007. november 16. napján tartott gyűlése elfogadta.
Székesfehérvár, 2007. november 16.